Szeptember 12-ig kérhetik a szülők gyermekük számára a HPV elleni védőoltást

Szeptember 12-ig kell nyilatkoznia a szülőknek, hogy beadatják-e a 7-es gyermeküknek a HPV elleni oltást.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján (https://www.nnk.gov.hu) nemrég megjelent tájékoztató értelmében a szülők a 2022/2023-as tanévben szeptember 12-ig kérhetik az ingyenes humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltást. A beleegyező nyilatkozatot kitöltve kell leadni az iskolákban.

A 2020/2021. tanévben először nyílt lehetőség arra, hogy a 12. életévüket betöltött 7. évfolyamos leányok mellett a fiúk is önkéntes HPV elleni védőoltásban részesüljenek az oktatási intézményben szervezett oltások során. A lányok számára már a 2014/2015-ös tanévtől kezdődően térítésmentesen elérhető a HPV elleni védőoltás. A jelenleg futó tanévben az első dózis Gardasil 9 oltóanyagot 2022 októberében, a másodikat 2023 áprilisában adják be. Az oltás a HPV 9 típusa ellen alakít ki védettséget és várhatóan védelmet nyújt azon HPV-típusok ellen, amelyek a méhnyakrák esetek kb. 90%-át okozzák. A védőoltási program elsődleges célja tehát a HPV vírus okozta daganatos megbetegedések és halálesetek számának csökkentése.

2022-09-12 | dr. Klész Tibor | Iskolaszervezés