Szeptember 13-ig kérhető a HPV elleni védőoltás

2024. szeptember 13-ig kérhetik a szülők, hogy beadassák a 7-es gyermeküknek a HPV elleni oltást.

2024. augusztus 29-én jelent meg a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján (https://www.nnk.gov.hu) a tájékoztató arról, hogy a szülők a 2024/2025-ös tanévben -hasonlóan az előző tanévhez – szeptember 13-ig kérhetik az ingyenes humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltást. A beleegyező nyilatkozatot kitöltve kell leadni az iskolákban.

A 2020/2021. tanévben először nyílt lehetőség arra, hogy a 12. életévüket betöltött 7. évfolyamos leányok mellett a fiúk is önkéntes HPV elleni védőoltásban részesüljenek az oktatási intézményben szervezett oltások során. A lányok számára már a 2014/2015-ös tanévtől kezdődően térítésmentesen elérhető a HPV elleni védőoltás. igénybevételi aránya a lányok körében évek óta 80% körüli, a fiúknál 68%-os. Az iskolai kampányoltás a Gardasil 9 oltóanyaggal történik, amely 7 olyan HPV típus ellen ad védettséget, amelyek a leggyakrabban okozhatnak daganatos megbetegedést, továbbá 2 olyan típus ellen is védelmet nyújt, amelyek a nemi szervi szemölcsök kialakulásáért felelősek. A védőoltási program elsődleges tehát a HPV vírus okozta daganatos megbetegedések és halálesetek számának csökkentése.

2024-09-11 | dr. Klész Tibor | Dokumentumsablonok