A 2026. június 25-i Magyar Közlönyben jelent meg a 2026. évi további pedagógusbér-emelésről és oktatói béremelésről, valamint az ezzel összefüggő kormányrendeletek módosításáról szóló 96/2026. (VI. 25.) kormányrendelet.
Ahogy a jogszabály a preambulumában is fogalmaz: „A Kormány kiemelt célja, hogy az Európai Unióval kötött megállapodásnak megfelelően a 2025–2031. évekre biztosítsa, hogy a pedagógusok átlagbére elérje a diplomás átlagbér nyolcvan százalékát. A Kormány elkötelezett aziránt, hogy a pedagógusok felé tett vállalást teljesítse. A Kormány figyelemmel van arra is, hogy a társadalmi és gazdasági felemelkedés fontos eszköze a köznevelés és a szakképzés. Mindezekre figyelemmel a 2026. évi várható diplomás átlagbérszint alapján a pedagógusbérek és az oktatói bérek újabb emelésére kerül sor." Előzmény, hogy Magyarország vállalta, hogy a magyarországi átlagos tanárbért 2025. január 1. és 2031. december 31. között folyamatosan a magyarországi felsőfokú végzettségűek átlagbérének legalább 80%-án biztosítja. A KSH által közzétett 2026. márciusi béradatok alapján a pedagógus illetmény beállási szintje jelenleg nem érte el a diplomás átlagbér 80%-át. A korrigált béremelésnek 2026. január 1-jével visszamenőlegesen valósul meg méghozzá 0,4 százalékpontos bérfejlesztéssel. A munkáltató a 2026. évi átlagos illetményemelésen túl további 0,4 százalékpontos illetményemelést köteles intézményi szinten végrehajtani.