Tankerületi iskolák autonómiája

Társadalmi egyeztetésen a tankerületi iskolák autonómiájának növeléséről szóló jogszabályok tervezete.

2026. június 19-én jelent meg a kormany.hu oldalon a „Társadalmi egyeztetés a tankerületi iskolák autonómiájának növeléséről" című dokumentum (Lásd: https://kormany.hu/dokumentumtar/tarsadalmi-egyeztetes-a-tankeruleti-iskolak-autonomiajanak-noveleserol). 

Az előterjesztés célja a tankerületi fenntartású köznevelési intézmények szervezeti, szakmai autonómiájának növelése, ennek érdekében a munkáltatói jogok körében az intézményigazgatók részére több jogosultság biztosítása, valamint a köznevelésben foglalkoztatottak kollektív jogainak helyreállítása. Ennek keretében a tervezet módosítja a Közalkalmazottak Országos Munkaügyi Tanácsa hatáskörét, helyreállítja a nevelőtestületnek az intézmény működésével kapcsolatos döntéshozatalhoz fűződő jogosultságait, és eltörli a köznevelésben foglalkoztatottak szabad sztrájkjogát korlátozó akadályokat. Emellett szélesíti az intézményi igazgatók munkáltatói jogkörét a tankerületi központi fenntartású iskoláknál, továbbá meghatározza a nevelőtestület igazgatói pályázattal kapcsolatos jogait. Változnak a szakszervezeti konzultációs jogról és a szakszervezeti tagdíj munkáltatói levonásának tilalmáról szóló szabályok is. A tervezet értelmében a jövőben szakmai kérdésekben már nem csak a Nemzeti Pedagógus Karral lehet egyeztetni. A tervezetre az észrevételeket legkésőbb 2026. június 27-ig lehet megküldeni a kapcsolat@ogym.gov.hu e-mailcímre.